Zlaté Moravce chcú rekonštruovať kaštieľ Migazziovcov, mesto sa uchádza o dotáciu


Foto: Zlaté Moravce chcú rekonštruovať kaštieľ Migazziovcov, mesto sa uchádza o dotáciu Foto: zlatemoravce.eu

Mesto Zlaté Moravce chce zrekonštruovať a zmodernizovať národnú kultúrnu pamiatku - Kaštieľ Migazziovcov. V marci preto požiadalo o finančnú dotáciu od Ministerstva kultúry SR vo výške viac ako pol milióna eur. Zlaté Moravce sa o dotáciu uchádzajú v rámci projektu pod názvom „Obnova a rekonštrukcia Kaštieľa Migazziovcov v Zlatých Moravciach“ v programe Obnovme si svoj dom na rok 2018. 

Projekt sa zameriava na výmenu otvorových konštrukcií na kaštieli - výmena okien a dverí, úplná oprava fasády a erbu, nakoľko fasáda na objekte je značne poškodená a poodlupovaná, erb je značne porušený a hrozí jeho odpadnutie, okná na objekte sú znehodnotené a neplnia svoju funkciu,“ uviedol magistrát. 

Rekonštrukcia kaštieľa má prispieť k zníženiu energetickej náročnosti objektu, a jeho zatraktívnenie prilákať viac návštevníkov. Rekonštrukcie sa dočká vonkajšia aj vnútorná časť. Náklady spolu s výmenou okien a dverí sa odhadujú na 526 626 eur. Ministerstvo by malo financovať takmer celý projekt a samospráva sa na financovaní bude podieľať piatimi percentami. Či bude mesto so žiadosťou úspešné bude známe v priebehu tohto roka.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: zlatemoravce.eu