Nitrianska župa je treťou najtransparentnejšou na Slovensku, ide zatiaľ o najlepšie umiestnenie


Foto: Nitrianska župa je treťou najtransparentnejšou na Slovensku, ide zatiaľ o najlepšie umiestnenie Foto: ilustračné

Nezisková organizácia Transparency International Slovensko už po štvrtýkrát zostavila rebríček, v ktorom analyzuje transparentnosť slovenských samosprávnych krajov a ukazuje, ako k verejnej kontrole pristupovali doterajší predsedovia krajov. Analýza zároveň naznačuje aj dlhodobejšie trendy v oblasti vývoja transparentnosti. 

„Osem samosprávnych krajov dovedna hospodári s 1,5 miliardou eur ročne, čo je viac ako rozpočet ministerstva školstva či zdravotníctva. Z týchto peňazí sú financované dôležité kompetencie ako sú opravy ciest, prímestská doprava, sociálne zariadenia, stredné školy, regionálne nemocnice, knižnice, divadlá či rozvoj turistického ruchu,“ uviedla na svojom webe nezisková organizácia.

Naša župa sa umiestnila na historicky najlepšom mieste, polepšila si o štyri priečky

Nitrianska župa sa podľa tohto hodnotenia zaradila medzi tri najtransparentnejšie župy na Slovensku. Za posledných 16 rokov jej fungovania ide vôbec o jej najlepší výsledok, podľa Transparency International je najsilnejšou hodnotenou oblasťou kraja prístup k informáciám.

Pred Nitrianskou župou sa umiestnila s tesným náskokom 0,6 % Žilinská župa a na prvom mieste s výrazným odstupom skončila Trenčianska župa. Oproti roku 2015 si náš kraj polepšil celkovo o 4 pozície a získal tak známku C+. Rebríček funguje na princípe hodnotení poskytovania informácií župami na ich weboch, cez infožiadosti, ale hodnotí aj kvalitu župných médií, informácií na portáloch ako tender.sme.sk, eks.sk a iných.Zber údajov prebiehal od júla do septembra 2017. Transparency vybrala celkovo 11 oblastí, ktoré zahŕňajú predovšetkým pôsobnosti samosprávnych krajov vyplývajúce zo zákona (napr. nakladanie s verejným majetkom), a tiež politiky, ktoré by podľa Transparency mali mať regionálne samosprávy oficiálne upravené (napr. politika etiky a etický kódex).

Otvorenosť krajov bude organizácia hodnotiť najbližšie až v roku 2019.

Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: http://samosprava.transparency.sk